Suffe islami İlimler Merkezi

Suffe İslami İlimler Merkezi "Her yönden yetişmiş, kendi alanında yeterliliğe sahip olan, dünyayı İslâmi bakış açısıyla görebilen, ülkesinde ve dünyada etkili, tüm zamanlara yön verebilecek irfân sahibi Müslüman âlime hanımları ve toplum önderlerini yetiştirmek maksadıyla kurulmuştur..

Programın uygulanmasında düsturumuz; "Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?"(Zümer,39/9) İlâh-i Kelâmı ve Hz. Peygamber (s.a.v.) 'in "Yer ve gök ahalisi âlimlere gece ve gündüz dua ederler." kavline muhâtab olma niyazıdır.

Bizi Sosyal Medya Hesaplarımızdan Takip Edin.

Suffe İslami İlimler Merkezine ilim öğrenmek, akademisyen veya araştırma görevlisi olmak, ilme ve insanlığa hizmet etmek isteyen, her meslek dalından lisans veya yüksek lisans döneminde okuyan kız öğrenciler devam edebilmektedirler.

Öğrenme açısından insanın en verimli olduğu üniversite yıllarını ilme yatırım yaparak dünya ve Ahirette sayılamayacak kadar mükafata nail olmak isteyen öğrencilerin Ankara’da aradıkları mekân Suffe İslami İlimler Merkezidir.

Suffe İslami İlimler Merkezinde öğrencilerin eğitim öğretim masrafları vakıf tarafından karşılanmakta, öğrenciden kamp programları ve dersler için ücret talep edilmemektedir. Programlara devam eden ihtiyaç sahibi öğrencilere burs verilebilmekte, barınma ve yemek imkânı sunulabilmektedir.

Suffe İslami İlimler Merkezi Programları:


İlim öğrenmek için üç şart vardır: Hocanın maharetli, talebenin zeki olması ve uzun zaman.– İmam-ı Şafii

Suffe İslami İlimler Programı güz, bahar ve yaz için düzenlediği programlarla katılımcılara yurt içi ve yurt dışında Arapça öğrenme, ileri seviyede dini ilimler öğrenerek kendilerini geliştirme imkânı sunmaktadır.

Programlara katılan öğrenciler, akademik çalışmalarına katkıda bulunacak ilmi araştırmalar yapma, sunma, yayınlama imkanlarına sahip olmaktadırlar.

İsteyen öğrenciler hem kişisel gelişimlerine hem de topluma katkıda bulunabilecek sosyal sorumluluk projeleri düzenleyebilmektedirler.

Dil Programları:


"Program Güz, Bahar, Yaz dönemlerinden oluşmaktadır. Yılda iki defa kış ve bahar kampları uygulanmaktadır. Eğitim Öğretim bir yılda 30 hafta devam etmekte, bir yılda toplam 500 ders işlenmektedir.

Arapça hazırlık dönemini başarıyla tamamlayan öğrenciler, yurt içi Arapça kamplarına katılabilmekte, iki yıllık eğitimi tamamlayan başarılı öğrenciler yurtdışında Arapça kampı imkanını kazanmaktadırlar.

Arapça eğitimini tamamlayan öğrenci Arapçayı rahatlıkla kullanabilir, akademik çalışma yapabilir, konferans verebilir düzeye gelmektedir.

Bir yıl devam eden İngilizce programımız ise katılımcılara lisansüstü yabancı dil sınavlarına yeterliliğe sahip olacağı düzeydedir.

Temel İslami İlimler Programları:


Güz Bahar ve Yaz dönemlerinde farklı seviyelerde ve farklı mesleklerde öğrencilere yönelik programlar uygulanmaktadır. Temel İslami İlimler Programları, İlahiyat Fakültesinde okuyan öğrencilerin mesleki gelişimlerine katkıda bulunacak klasik ilmi eserlerin incelenmesi ve farklı meslek gruplarından katılımcıların İslami İlimler donanımına sahip olmasına yöneliktir.

Programlarda yer alan bazı dersler şunlardır:

Arapça ve dini ilimleri öğrenmek isteyip vakti ve imkânları kısıtlı olan öğrenci veya mezun hanımefendiler için bir program hazırladık..– Suffe İslami İlimler Merkezi

Kur’an-ı Kerim: Tashih-i Huruf, Tecvid, Ezber. İyi derecede Kur’an okuma yeterliliği kazanmak.

Klasik Arapça: Klasik gramer kitaplarımız. Klasik metinleri okuma, anlama, tercüme ve araştırma yapacak yeterliliği kazanmak.

Modern Arapça: Konuşma, duyduğunu anlama ve yazma, tercüme teknikleri, basın- yayını takip edebilmek.

Akaid: ehli sünnet itikadını temel eserlerden öğrenip günümüz insanına anlatabilecek seviyeye gelmek

İlmihal ve Fıkıh, Fıkıh Usulü: Klasik Fıkıh eserlerinden Arapça okumalar. Günlük hayata dair fıkhi hükümleri delilleri ile beraber öğrenebilmek ve uygulamadaki yerini kavramak

Hadis Usulü ve Hadis, Tefsir Usulü ve Tefsir: Klasik eserlerden Arapça Okumalar. Kur’an ve sünneti anlamlandırabilme ve hayatı bu çizgide yönlendirebilecek yetiyi kazanma.

Sosyal Alanlar: Siyer-i Nebi, İslam Tarihinde Dönüm Noktaları, Günümüz İslam Coğrafyası, Günümüzde Yaşayan Dinler ve Mezhepler, İktisat-Ekonomi, Din ve Birey, İletişim ve Hitabet, akademik Okur Yazarlık, Dünya Tarihi, Din ve Toplum, Öğrencilerin seçeceği ihtisas alanına göre özel olarak alacakları seçmeli dersler.

Bize hesap numaralarımızdan ya da ilgili kişiler vasıtasıyla ulaşabilirsiniz. Şimdiden Allah kabul etsin.