"GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE ANADOLU'DA ALEVİ GELENEĞİ"

PROF DR CENKSU ÜÇER İLE ...

  Cumartesi itibâriyle başlayan programlarımızın ilkini Prof. Dr. Cenksu ÜÇER hocamız ile gerçekleştirdik. Kendisinin enerjisi, samimiyeti ve içten yaptığı duâları ile harikâ bir konferansa şahitlik ettik. Hocamızın anlatımıyla "Alevilik, Anadolu'da Alevilik, Ocak-Dede-Zikir" ve diğer tüm kavramları zihinlemizde güzel bir sıra ile kodladık. Girişte "Herkes kendi mizacına göre amel işler.” ayetinden yola çıkarak 5 temel unsurun (insan,çevre,zaman,coğrafya,mekan ) insan üzerinde ki etkilerine, aynı zamanda temelde insan genelde toplumu ve toplumun meydana getirdiği geleneği tarafsız bir şekilde ele almanın inceliklerine değindi.

  Hocamız; “Geleneğin insan üzerindeki etkisi göz ardı edilemez din affeder ama gelenek kolay kolay affetmez “ sözleri ile geleneğin insan hayatına nasıl yön verdiğine dair açıklamalarda bulunurken Alevi geleneğini de tarafsız bir şekilde hüküm ve eleştireye tabi tutmadan öğrenmemiz gerektiğini söyledi ve gerekli bilgileri bizlerle paylaştı.
Alevi geleneğinde yer alan terimleri açıklarken aynı zamanda Tokat ilinde çekilmiş bir Alevi Cem'ini izleme şansı bulduk.
Hocamız bizzat katıldığı saha çalışmalarında yaşanan tecrübeleri bizimle paylaştı.
  Davetimize icâbet eden ve güzel sunumu ile öğrencilerimize katkıda bulunan saygıdeğer Cenksu Hocamız'a teşekkürlerimizi sunuyoruz. Gelecek programda görüşmek üzere. Duâ ile...