OKUMANIN USULÜ

Bugün vakfımızda kıymetli hocamız Dr Hâdi Ensar Ceylan ile “Okumanın Usûlü” adlı programımızı gerçekleştirdik. Hocamız ilim talebeleri olarak bir çok kaynak ve kitap ile muhâtab olduğumuzu, seçici davranmamız gerektiğini ve okumalarımızda izlememiz gereken yöntemleri anlattı. Mantığa ve Felsefeye gereken önemi vermemizi, "Kendinizi ait hissettiğiniz alanda ilerlemelisiniz." tavsiyesinde bulundu....

Bugün vakfımızda kıymetli hocamız Dr Hâdi Ensar Ceylan ile “Okumanın Usûlü” adlı programımızı gerçekleştirdik. Hem üniversite de okuyan hem de Suffe İslâmi İlimler Programına devam eden öğrencilerimizin heyecanını yineleyen şu sözlerle programımıza başladı; “Klasik eğitimden de modern eğitimden de geçiyor olmak sizin için büyük şans.” İlim talebeleri olarak bir çok kaynak ve kitap ile muhâtab olduğumuzu, seçici davranmamız gerektiğini ve okumalarımızda izlememiz gereken yöntemleri anlattı. Mantığa ve Felsefeye gereken önemi vermemizi, "Kendinizi ait hissettiğiniz alanda ilerlemelisiniz." tavsiyesinde bulundu.
Modern tabirle "eleştirel düşünme"nin günümüzde çok önemsenen bir şey olduğunu. Bunu kazanmanın yollarını ve temelde “Herhangi bir kitap okurken bunu en verimli şekilde nasıl yapabiliriz?” sorusunu cevaplandırdı. Yalnızca okumanın değil aynı zamanda yazmanında okumak kadar önemli olduğunu hatırlattı. Zirâ bunu iyi öğrendiğimizde hangi alanda olursak olalım bize bir çok başarı getireceği vurgusunu yaptı. Çünkü Müslüman olmanın böyle bir mükellefiyeti vardır.
Hocamızın konuşmasından son olarak şu sözü aktarmak istiyoruz;
"اذا تقرر الوصول بالاصول نطق اللسان بالفصول"
“Bir şeyi eğer usûlü ile yaparsan onun hakkında senin dilin sınıflandırma yaparak konuşma yapar.”
Güzel enerjisi ve bizlere katkılarından dolayı kıymetli hocamıza teşekkürlerimizi sunuyoruz. Sevgili öğrencilerimize de öğrendikleri ile amel etmeleri niyâzında bulunuyoruz.